אודותינו

"במקום בו תחרוש המחרשה היהודית את התלם האחרון שם יעבור גבולנו" (יוסף טרומלפדור)
רקע:

פרויקט "עבודה עברית" נוסד בשנת 2011. הפרויקט מציע לצעירים ישראלים, בוגרי צבא ושירות לאומי, עבודה בחקלאות באזור הערבה תוך שילוב תכנים לימודיים וחוויה קבוצתית.

אופי ההתיישבות החקלאית בישראל השתנה בעשורים האחרונים ובשנים האחרונות ישנה תחושה של סכנה לקיומה של ההתיישבות והחקלאות בערבה בשל שינויים דרמטיים בגישתה של המדינה כלפי המגזר החקלאי בכללותו. לצד זאת מתחזקים מנגנונים ורשתות שיווק אשר להם השפעה עצומה על יוקר התוצרת לצרכן, ובכך תורמים לתדמית חבוטה של החקלאים כמגזר. בערבה לאורך השנים האחרונות החקלאים מעסיקים עובדים זרים בחקלאות. העסקתם של העובדים (ברובם מתאילנד) היא תוצאה של היעדר עובדים ישראלים לעבודה זו. העסקתם של העובדים הזרים היא אילוץ ולא בחירה, אמנם הפתרון הוא טוב ונוח לשני הצדדים אבל גם טומן בחובו מורכבויות, קשיים בירוקרטים ולעיתים גם מגבלות תקשורת. מצבה של ההתיישבות החקלאית בערבה לא קל, מצב זה מהווה איום של ממש לאזור הערבה המבוסס כמעט כולו על חקלאות. פרויקט "עבודה עברית" הוא פרי יוזמתם של חברי "עמותת בין השיטין" וחקלאים מהערבה אשר שמו להם מטרה: לשפר את פני החקלאות והאזור על ידי הבאת כוח אדם ישראלי איכותי לצד העובדים הזרים ובסופו של דבר שילוב ישראלים בעבודת האדמה וקידום הצמיחה הדמוגרפית בערבה.

איך זה עובד?

פרויקט עבודה עברית פועל כיום בחמשת המושבים בערבה – עידן, חצבה, עין יהב, צופר ופארן. בשנה החולפת השתתפו בפרויקט 130 צעירים. בכל שנה פונים לעמותה מאות חיילים וחיילות משוחררים אשר עוברים ראיונות ומיונים על מנת להכין ולבחון את יכולתם ומוכנותם לעבודה הקשה (פיזית ומנטלית) בשדות הערבה. המשתתפים בפרויקט לוקחים חלק בתוכנית המורכבת משלושה אלמנטים מרכזיים:
1. עבודה בחקלאות –עבודה של 6 ימים בשבוע מהזריחה ועד השקיעה כתף אל כתף עם העובדים הזרים.
2. לימודים –  2 ערבי לימוד קבועים בכל שבוע ובנוסף אירועים חוויתיים, טיולים, שבתות לימוד והשתלבות בפעילות איזורית. תוכנית הלימודים מתמקדת, בתכנים ציוניים חלוציים וחקלאיים, ובבניית "ארגז כלים לדרך" שמטרתו להעשיר ולהעמיק את הידע וההתנסות האישית של כל אחד ואחת מהמשתתפים בפרויקט.
3. חיי קבוצה – משתתפי הפרויקט מנהלים מסגרת קבוצתית-קהילתית המקיימת הווי ומגורים במתחם משותף בכל אחד מהמושבים.

  • החיילים המשוחררים המשתתפים בפרויקט משתכרים עבור עבודתם כמקובל בעבודה חקלאית וזוכים לקבל מענק "עבודה מועדפת".
  • החקלאים מקבלים סבסוד חלקי על העסקת העובדים הישראלים.

 

מה למדנו בשנות הפעילות בערבה

כאשר פתחנו את התוכנית ב-2011 היו מעט מאוד עובדים ישראלים בחקלאות בערבה. לאור ניסיון העבר והקושי בו נתקלו החקלאים בעבודה עם עובדים ישראלים היה גם חשש מסוים מצדם להיכנס ל"הרפתקה" נוספת. התוכנית נפתחה במושב עידן עם 20 עובדים חלוצים שעבדו ב10 משקים חקלאיים שהסכימו לתת הזדמנות חדשה למהלך שיוביל להעסקה של ישראלים בחקלאות. היום התוכנית מתקיימת בכל המושבים ומונה כ100-150 משתתפים בשנה והעובדה שהביקוש הולך ועולה מצביעה על כך שהתוכנית נותנת מענה לצורך משני הכיוונים, מהחקלאים ומהעובדים הישראלים. זהו מהלך בעל חשיבות היסטורית והוא מצביע בין היתר על תהליכים המתקיימים בחברה הישראלית ועל המקום שיש לחקלאות בעיצוב הזהות האישית והלאומית בישראל 2010-2020.

אנו פועלים רבות יחד עם תוכניות מקבילות ברחבי הארץ ובעיקר באזורים חקלאיים פריפריאליים להגדלת הביקוש מצד עובדים וחקלאים ע"י מענקים לחקלאים, הגדלת המועדפת בחקלאות, מתן מלגות למסיימי תכנית וכו'…

.